جشنواره ی طرح و ایده های برتر

انجمن فرزانگان کویر دامغان و بنیاد پند ( پرتال نواندیشان دامغان) برگزاری “جشنواره طرح و ایده های برتر دامغان ”  را در راستای نقش آفرینی بیشتر شهروندان در توسعه پایدار، به دانشگاه دامغان پیشنهاد نموده و دانشگاه نیز موافقت و همراهی خود در راستای ایفای نقش موثر در برگزاری این جشنواره را اعلام نموده است.

این جشنواره میزبان ایده ها و طرح­ های شهروندان، دانشجویان، دانش ­آموزان، فرهنگیان، کارمندان و … در دو زمینه­ ی اصلی گردشگری و کشاورزی،که مبتنی بر توسعه ­ی درون­زاست و زمینه­ های آزاد دیگر، خواهد بود.

این ایده­ ها پس از رسیدن به دبیر خانه­ ی دائم جشنواره بر طبق معیار­های داوری مشخص، که اجرایی بودن و نو بودن طرح مهمترین شاخصه­ ی آن است، انتخاب شده و در مراسمی با حضور نخبگان، فعالین اقتصادی شهر، سرمایه گزاران و مسئولین مربوطه معرفی می گردند.

شهروندان و نخبگان شهری در قبل از برگزاری جشنواره با ارتباط مستمری که با نهاد مربوطه دارند، اولا با ظرفیت­ ها و مسائل شهرستان آشنا شده و ثانیا با خلاقیت­ و ابتکار بهترین ایده ­ها و طرح ­ها را به منظور توسعه هرچه بیشتر شهرستان ارائه نمایند.

در مرحله ­ی بعد از جشنواره، با مشخص شدن ایده ­های برتر، طرح های اقتصادی و راهکارهای اجرایی کردن آن­ها تهیه خواهد شد و در مسیر اجرا با کمک مرکز رشد دامغان پیگیر اجرای این  طرح ها خواهیم بود. 


هدف و دامنه کاربرد:

هدف از اين آيين‌نامه فراهم آوردن زمينه جذب و پذيرش و شناسايي ايده هاي ارسالي از سوي شهروندان خلاق، مبتکر و صاحب ایده با توجه به تعاريف زير بوده و دامنه كاربرد آن شامل ايده هاي ارسالي از سوي ايده پردازان مي باشد.

تعاریف و مفاهیم :

ایده (انگاره یا طرح) در حقیقت یک طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده دادن را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده کردن یک نیاز دانست. به عبارت دیگر ایده ساده‌ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مساله یا نیاز به آن فکر می‌کند. هر چند می‌توان یک ایده را بسط داد و پیچیده کرد. به بیان دیگر، ایده متنی بر تفکری است که به این سئوالات پاسخ دهد :چه کنیم؟ چرا؟ چگونه؟ برای چه کسانی؟ پیش نیازها چیست؟

شرایط شرکت کنندگان:

این جشنواره برای عموم شهروندان اعم از دانش آموزان، دانشجویان، فرهنگیان، دبیران، بازاریان، صنعت گران، مهندسین، کشاورزان ،بازاریان  و … با هر سن و شغلی  می باشد.

موضوعات  ایده پردازی:

به صورت ویژه به  موضوعات کشاورزی و گردشگری که مبتنی بر  توسعه درون زاست و برای شهروندان عزیز و شهر منفعت های متقابل دارد اهمیت ویژه ای داده می شود .  سایر موضوعات به قرار زیر است:

 برق / قدرت  مکانیک / ساخت و تولید  کامپیوتر / رباتیک   صنایع غذایی     اپتیک/ لیزر
  بیوتکنولوژی     شیمی/ مواد/ مهندسی  معدن/ فراوری مواد معدنی    فناوری نانو   سایر(با ذکر نام)

                                                             
طرح فردی: طرحی است که توسط یک نفر ارایه گردد و شخص دیگری مدعی آن نباشد. قابل ذکر است در صورت انتخاب طرح در جشنواره به عنوان طرح برتر، عنوان طرح با نام فرد ارایه دهنده در سامانه جشنواره و خبرگزاری‌ها اعلام می گردد.

طرح گروهی: طرحی است که توسط چند نفر به صورت مشترک ارایه شده باشد و تحت نامی مشخص(اسم تیم) ارایه گردد که در صورت برگزیده شدن طرح در جشنواره به عنوان طرح برتر، جوایز در نظر گرفته شده به عنوان تیم صادر می گردد.

 

نکته: یک نفر و یا یک گروه میتواند همزمان چند طرح را جهت داوری برای جشنواره ارسال نماید.