جشنواره ی طرح و ایده های برتر

نقش آفرینی مردم در راستای توسعه­ ی پایدار در کشور­های پیشرفته امری عادی است و برای آن برنامه های مشخصی وجود دارد. در کشور ما اگرچه اهمیت و قدرت نقش مردم در توسعه مورد تاکید مسئولان قرار گرفته است اما این مهم از جایگاه واقعی خود فاصله­ ی زیادی دارد. در واقع مباحث پیرامون اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی که مورد توجه رهبر معظم انقلاب و دولت یازدهم است، در راستای همین نقش آفرینی مستقیم مردم در توسعه پایدار کشور می باشد.

جشنواره ایده های برتر دامغان

ابزار تحقق این امر و مبداء تحول بنیادین جامعه نیز دانشگاه می­باشد. چرا که امروزه دانشگاه ها علاوه بر ماموریت های پیشین آموزش و پژوهش نقش بسیار مهم دیگری نیز در توسعه جوامع ایفا می نمایند که همانا تربیت افراد کارآفرین و توسعه کارآفرینی از طریق آموزش، ایجاد محیط مناسب و هنجارهای کارآفرینانه است. دانشگاه های دامغان نیز از این موضوع مستثنی نیستند و باید در این زمینه به صورت موثر ایفای نقش نمایند.

از طرفی همانطور که می دانیم شهر دامغان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، شرایط فرهنگی، جاذبه های تاریخی وگردشگری ، سرمایه های انسانی و اقتصادی از غنی ترین مناطق کشور به شمار می آید، اما با وجود همه این ظرفیت ها، متاسفانه با عدم توسعه یافتگی و چالش های خاص اجتماعی، فرهنگی و به ویژه اقتصادی روبروست. عبور از این چالش ها و حرکت به سمت توسعة پایدار نیازمند همفکری و همیاری اقشار نخبة شهرستان و سایر شهروندان است. در همین راستا اولین گام مهم و موثر، اتخاذ آراء و نظرات صاحب نظران و شهروندان  و بررسی آنها در قالب برنامه ای مدون است. بنابراین با همین هدف، برنامه “جشنواره طرح و ایده های برتر دامغان ” با کمک دانشگاه دامغان برای اولین بار در شهرمان برگزار خواهد شد.

در واقع هدف اصلی این رویداد بزرگ علمی-اجتماعی که برای اولین بار در این سطح برای عموم شهروندان برگزار می شود، نقش آفرینی موثرتر شهروندان و نخبگان در توسعه پایدار شهر با رویکرد کارآفرینی خواهد بود.

توسعه پایدار برای دامغان زمانی اتفاق میافتد که بر مبنای ظرفیت ها و سرمایه انسانی خود شهر باشد. مشکل اصلی شهر بعد از مهاجرت نخبگان، پیمودن مسیر پیشرفت دولتی بوده است. به همین منظور موضوعات اصلی جشنواره طرح و ایده های برتر گردشگری و کشاورزی که مبتنی بر توسعه درون زاست، پیشنهاد شده است.

صد البته که دبیر خانه جشنواره میزبان تمامی ایده ها از تمامی موضوعات خواهد بود. در انتها لازم است مهمترین نکته و وجه تمایز اصلی این جشنواره با نمونه­ های دیگرش را بیان کنیم.مهمترین اتفاق پس از جشنواره رخ می دهد. جایی که بنیاد پند(پورتال نو اندیشان دامغان) و انجمن فرزانگان کویر درصدد اجرایی کردن این ایده ها، با کمک مرکز رشد دامغان، میراث فرهنگی و گردشگری دامغان، جهاد کشاورزی دامغان، مرکز علمی کاربردی رسول اکرم(ص) دامغان، دانشگاه آزاد، مدیریت آموزش و پرورش دامغان، فرمانداری دامغان، دفتر نماینده محترم دامغان در مجلس شورای اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دامغان، اداره صنعت معدن و تجارت دامغان، دانشگاه پیام نور، شهرداری و شورای اسلامی شهر دامغان، است.

امید است با نهادینه شدن فرهنگ کار و کار آفرینی اجتماعی مسیر پیشرفت شهر به دست خود شهروندان و نخبگان ترسیم شود.